سلام خوب امروز با پست سوم در خدمتتون هستم نان خرمایی به سبک ترلان کافه یا همون کیک لایه ای خرمایی که من ماه رمضان درست کرده بودم خوب دوست هنرمند و ماهرم در کلیه غذاها مخصوصا خمیر و نان خیلی حرفه ای هستند من که تا حالا هر چی از روی وبلاگ ایشان درست کردم عالی شده و راضی هستم خوب چون مراحل تهیه رو ایشون تو وبلاگشون دارند من عکس مراحل رو نمیزارم هر کس خواست از روی لینکش بره و ببینه من اینو بیشتر تو ماه رمضان درست می کنم 


مواد لازم:

آرد سفید ............................. نیم کیلو

روغن جامد ........................... نیم پیمانه

شکر ................................... یک سوم پیمانه

ماست ................................. نیم پیمانه

آب ولرم ................................ نیم پیمانه

تخم مرغ ............................... ٢ عدد

خمیر مایه ............................. نصف ق غ

نمک ..................................... یک چهارم ق چ

بکینگ پودر ............................. نصف ق م

زیره نیم کوب .......................... ١ ق غ

رازیانه نیم کوب ....................... ١ ق م

خرمای بدون هسته له شده ...... ۴٠٠ گرم

دارچین ................................. ١ ق م

کره نرم شده ......................... ١ ق غ

طرز تهیه:

خمیر مایه رو به همراه ١ ق م شکر بپاشید رو آب و روی اون رو بپوشونید تا خمیر عمل بیاد.

وقتی خمیر مایه عمل اومد اون رو بریزید تو یه ظرف بزرگتر و روغن، ماست، شکر، بکینگ پودر، زیره و رازیانه رو بهش اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مایه یه دست بشه. (رازیانه و زیره رو من ریختم لای کیسه فریزر و با چکش یه مقدار کوبیدم روش تا کمی بشکنه. نمی خواستم پودر بشه و در عین حال اگه درسته می موند ممکن بود مزه اش خیلی غالب بشه! برای همین به صورت نیم کوب ازشون استفاده کردم)

 

تخم مرغ اولی رو تو مایه تون بشکنید و پس از این که کاملاً هم زدین تخم مرغ دومی رو اضافه کنید. البته یه کم از زرده تخم مرغ دومی رو نگه دارید برای تزیین و بقیه اش رو بریزید تو مایه شیرینی!

آرد و نمک رو با هم ترکیب کنید و بعد به تدریج الک کنید تو مایه و با دست ورز بدین تا خمیرتون نرم بشه و به دست نچسبه.

 

خمیرتون که آماده شد روی اون رو بپوشونید و بذارید تو آشپزخونه تا حجمش ٢ برابر شه. تقریباً ۵/١ الی ٢ ساعت زمان میخواد.

خرما رو با کره و دارچین خوب مخلوط کنید.

 

وقتی خمیر ور اومد اون رو به ٢ قسمت تقسیم کنید. قسمت اول رو با وردنه به ضخامت تقریباً نیم سانتیمتر باز کنید. (ابعاد سینی فر من ٣٠×۴٠ سانتیمتر هست و با خمیر همه سطح این سینی رو پوشوندم) ممکنه خمیر به سطح کار بچسبه که من برای جلوگیری از این موضوع، خمیر رو بین دو لایه پلاستیک باز کردم.

 

خرما رو هم به همین روش با وردنه باز کنید.

حالا لواش خرما رو هم با دقت رو خمیر تو سینی قرار بدید.

 

با قسمت دوم خمیر هم همین کار رو تکرار کنید و بذاریدش روی لایه خرمایی.

 

فر رو با حرارت ١۶٠ درجه گرم کنید. سرتاسر خمیر رو با چنگال سوراخ هایی ایجاد کنید. زرده تخم مرغی که برای این کار کنار گذاشته بودید رو با کمی شیر مخلوط کنید و با برس به روی خمیر بمالید و آخر سر هم کمی کنجد یا خرفه بپاشید روی خمیر.

 

سینی فر رو بذارید روی اولین پنجره فر از طرف بالا. بعد از ٢٠ دقیقه شعله پایین رو خاموش کنید و به جاش گریل رو روشن کنید و سینی فر رو بذارید رو آخرین پنجره (پایین ترین پنجره) یه ۵ دقیقه که بمونه کافیه چون فقط می خواهیم روی نون طلایی بشه. (این زمان ها و مراحلی که گفتم مال فر خودم بود و از اونجایی که فرها با هم فرق می کنند و ممکنه یه فر حرارتش کم باشه یکی زیاد ممکنه شما با توجه به شناختی که از فر خودتون دارید به نحو دیگه ای عمل کنید ولی در کل بیشتر از نیم ساعت زمان نمی بره و هدف هم پخته شدن به اندازه نون و طلایی شدن سطح اونه)

 

البته قبل از این که سینی فر رو بذارید طبقه پایین، نگاه کنید ببینید اگه نون پف کرده باز با چنگال چند تا سوراخ ایجاد کنید و بعد گریل رو روشن کنید. اگه خمیر بالا بیاد و هوای اون رو با سوراخ کردن خارج نکنیم، بین لایه رویی و خرما فاصله ایجاد میشه. 

 

وقتی پخت، از فر در بیارید و کمی که خنک شد اون رو به هر شکلی که دوس داشتین ببرید.